Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Τεχνολογίας και Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών

Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024 τα δυο τμήματα της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Τεχνολογίας και Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών.
Εκεί υλοποιήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Παίζοντας με γοργόνες και καρχαρίες». Στόχοι των δράσεων του προγράμματος ήταν : α) να κατανοήσουν οι μαθητές τους κινδύνους των διαδικτυακών παιχνιδιών μέσα από συγκεκριμένες ιστορίες, β) να συνειδητοποιήσουν τις συνέπειες αυτών στην καθημερινότητά τους και στην ψυχική τους υγεία και γ)να βρουν τρόπους , καλές πρακτικές για την προστασία από τους κινδύνους, στην αναζήτηση και χρήση πληροφορίας από το Διαδίκτυο, στον κίνδυνο παραπληροφόρησης και μεθόδους για την αντιμετώπισή του. Φεύγοντας οι μαθητές μας ήταν χαρούμενοι διότι έκαναν τη γνώση παιχνίδι και το παιχνίδι μια ευχάριστη ψυχαγωγία .