Χριστουγεννιάτικη σχολική εκδρομή

Πλήθος σχολείων επισκέφτηκαν φέτος το πιο μαγικό χριστουγεννιάτικο πάρκο της Πάτρας . Ανάμεσα σε αυτά ήταν και το δημοτικό σχολείο του Αγίου Βασιλείου. Οι μαθητές επιβιβάστηκαν σε τουριστικά λεωφορεία και έφτασαν στον χώρο που είχε την ονομασία” το δέντρο των ξωτικών”. Εκεί τα “ξωτικά ” καλωσόρισαν τους μικρούς μαθητές και τους ξενάγησαν στα επιβλητικά κτίρια των παλιών βιομηχανικών εγκαταστάσεων της 5 Έψιλον τα οποία έχουν ενσωματωθεί στο παραμυθένιο κόσμο του πάρκου. Μείναμε με ανοιχτό το στόμα βλέποντας ένα χριστουγεννιάτικο χωριό ακόμα μεγαλύτερο από πέρσι με πολλές περισσότερες παραμυθένιες, καλλιτεχνικές και εντυπωσιακές γωνιές, μεγαλύτερη αγορά, περισσότερες επιλογές για φαγητό, δώρα και παιχνίδια, και μια ομάδα ηθοποιών, η οποία μας διασκέδασε και ζωντάνεψε το παραμύθι. Θέμα του πάρκου φέτος ήταν ” οι ιστορίες του Πινόκιο”. Δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν τον Τσεπέτο , τον Πινόκιο αλλά και τις Νεράιδες. Από κοντά χαϊδέψανε το πόνυ και ένα πανέμορφο σκυλάκι. Στη συνέχεια είχαν ελεύθερο χρόνο να παίξουν ,να βάψουν το πρόσωπό τους αλλά και να απολαύσουν τις λιχουδιές . Φεύγοντας αγόρασαν και δώρα για γονείς , αδέλφια και φίλους. Η εμπειρία ήταν καταπληκτική . Ταξίδεψαν και ξέφυγαν λίγο από τη γνώση στο χώρο του σχολείου. Είναι σίγουρο πως όλοι του χρόνου θα είναι εκεί.

Το άρθρο έγραψε ο μαθητής της Δ΄ τάξης Κεκάτος Ανδρέας.