Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου)

Την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε μία ομιλία – παρουσίαση στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης των μαθητών και μαθητριών αλλά και εκπαιδευτικών του Δημοτικού σχολείου Αγίου Βασιλείου για την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η παρουσίαση είχε θέμα κυρίως τον σεβασμό που είναι πρέπον να δείχνουμε στους ανθρώπους με κινητικές δυσκολίες καθώς και τις δυσκολίες που οι ίδιοι αντιμετωπίζουν καθημερινά. Έγινε με διαδραστικό τρόπο και τα παιδιά όλων των βαθμίδων συμμετείχαν ενεργά κατά τη διάρκεια με απορίες και με τις γνώσεις που ενδεχομένως είχαν. Η παρουσίαση – ομιλία αυτή πραγματοποιήθηκε από τον αναπληρωτή εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής Δάλλα Μάρκο, ο οποίος ανήκει φέτος στον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου.