Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου 1940

Το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο του “ΟΧΙ” στις 27 Οκτωβρίου 2023, για πρώτη φορά μετά από δυο χρόνια με την παρουσία γονέων και μαθητών από όλες τις τάξεις, στην αίθουσα εκδηλώσεων. Οι μαθητές της Δ΄( Τετάρτης ) τάξης τίμησαν τα ιστορικά εκείνα χρόνια με αναφορές στα γεγονότα εμπλουτισμένες με προβολές, ποιήματα, και τραγούδια . Ιδιαίτερο αφιέρωμα έγινε σε δυο περιοχές στις οποίες οι Γερμανοί κατακτητές εκτέλεσαν άμαχο πληθυσμό ( γυναικόπαιδα και ηλικιωμένους). Αναφερθήκαμε στη σφαγή του Διστόμου στις 10 Ιουνίου 1944 και στο ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων στις 13 Δεκεμβρίου του 1943.
Τη γιορτή μας ” έντυσε ” με πολύ ωραία τραγούδια και παίζοντας κιθάρα ο μουσικός του σχολείου μας κος Παπαγεωργόπουλος Γιώργος μαζί με τη χορωδία που μας συνόδευσε. Τους ευχαριστούμε θερμά για τη βοήθεια που πρόσφεραν .
Η γιορτή μας τελείωσε με την παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες.