Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 το Σχολείο μας γιόρτασε την 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023. Στο πλαίσιο αυτό και με κοινό σύνθημα ” Η Κίνηση δίνει Ζωή “, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη από όλες τις τάξεις του Σχολείου μας στο αθλητικό κέντρο ” Κεραυνός Αγίου Βασιλείου “.Εκεί υλοποιήθηκαν δράσεις προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την ευημερία του ατόμου. Έχοντας λοιπόν ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας  υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες αθλητικές δραστηριότητες:

•Δρόμος Ευεξίας και Υγείας: περπάτημα για 2023 μέτρα.

•Αγώνες σκυταλοδρομίας δημιουργώντας διαφορετικές διαδρομές με εμπόδια.

•Γνωριμία με το ολυμπιακό άθλημα της αντιπτέρισης και βιωματική συμμετοχή των μαθητών σε αυτό.

•Γνωριμία με το σκάκι – ένα παιχνίδι στρατηγικής.

•Διοργάνωση εσωτερικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.