Έλος της Αγυιάς: Ένας σπάνιος υγροβιότοπος στην «καρδιά» της Πάτρας

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024 οι τάξεις του Αγίου Βασιλείου Α΄ , Β΄, Γ΄ και Δ΄ επισκέφτηκαν το Έλος της Αγυιάς στην Πάτρα. Είναι ένας σπάνιος και ιδιαίτερος παράκτιος υγροβιότοπος , με εξαιρετική χλωρίδα και πανίδα και είναι το μοναδικό κομμάτι άγριας φύσης που έχει απομείνει στην πόλη. Η ξενάγηση των υπεύθυνων του Δήμου Πατρών, Βασιλική Μπαουστάνου, Ελένη Τρομπούκη και Μυρσίνη Ζούρου, ήταν πολύ κατατοπιστική ,παραστατική και σκοπό είχε να καλλιεργηθεί μέσα από αυτές τις επισκέψεις η περιβαλλοντική ευαισθησία των μαθητών. Απάντησαν με προθυμία σε όλες τις απορίες των μαθητών οι οποίοι έμειναν εντυπωσιασμένοι από την Α) Κατασκευή πεζογέφυρας που επιτρέπει την προσβασιμότητα των επισκεπτών στην «καρδιά» του οικοσυστήματος, Β) Διαμόρφωση μονοπατιών για περίπατο, άθληση και οικολογική ενημέρωση, Γ) Τοποθέτηση εξοπλισμού παρατήρησης της βιοποικιλότητας , Δ)Τοποθέτηση εξοπλισμού αναψυχής και τον χαμηλό φωτισμό των μονοπατιών για περίπατο και άθληση. Στη συνέχεια οι μαθητές εκμεταλλεύτηκαν τον ελεύθερο χρόνο τους παίζοντας στις αθλητικές εγκαταστάσεις της πλαζ και ζωγραφίζοντας εικόνες από το Έλος της Αγυιάς .