Επίσκεψη στο Ευγενίδειο Πλανητάριο & στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Την Πέμπτη 27 Απριλίου 2023 οι μαθητές της Ε’ και της Στ’ τάξης  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους. Στο Ίδρυμα Ευγενίδου οι μαθητές παρακολούθησαν- μέσω του επιβλητικού  θόλου των 25 μέτρων και των συστημάτων υψηλής ανάλυσης και κινούμενης εικόνας 3D- την ψηφιακή παράσταση «Το Κέντρο του Κόσμου: από το Γεωκεντρικό σύστημα στη διαστολή του». Κύριο θέμα της παράστασης ήταν η συναρπαστική εξέλιξη των ιδεών για τη θέση της Γης και κατά συνέπεια του ανθρώπου στο Σύμπαν. Οι μαθητές γνώρισαν το έργο και τη συνεισφορά του Κοπέρνικου, του Κέπλερ, του Γαλιλαίου και του Νεύτωνα στην καθιέρωση του Ηλιοκεντρικού συστήματος, και διαπίστωσαν ότι το Σύμπαν δεν είναι στατικό, αιώνιο και αμετάβλητο, αφού διαστέλλεται και δεν έχει καν κέντρο!

Η εκπαιδευτική μας επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την περιήγησή μας στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, όπου δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να δουν από κοντά τις εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, και να απολαύσουν τη βόλτα τους στο Πάρκο Σταύρος Νιάρχος που καλύπτει μια έκταση 210 στρεμμάτων.