ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΠΑΤΡΩΝ

Την Τρίτη στις 7 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Ε’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το  Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Πατρών, όπου συμμετείχαν ενεργά σε μία σειρά πειραμάτων και εργαστηριακών ασκήσεων. Στο πρώτο μέρος της δράσης, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων του ΕΚΦΕ και συμμετείχαν σε πειράματα θερμοκρασίας, ενώ κατασκεύασαν και το δικό τους θερμόμετρο. Στο δεύτερο μέρος της εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές συμμετείχαν σε πειράματα ηλεκτρισμού και, μεταξύ άλλων, κατασκεύασαν τα δικά τους ηλεκτρικά κυκλώματα, ενώ αξιοποίησαν και τη δυνατότητα πειραματισμού με τους αγωγούς και τους μονωτές. Ευχαριστούμε θερμά  τους υπευθύνους του ΕΚΦΕ  για την πολύτιμη εμπειρία βιωματικής μάθησης που μας προσέφεραν.