Mοντέλα αναπνευστικού συστήματος και κυττάρων ζωικών και φυτικών οργανισμών.

Στο μαθημα της φυσικής οι μαθητές της Στ τάξης κατασκεύασαν μοντέλα αναπνευστικού συστήματος και κυττάρων ζωικών και φυτικών οργανισμών. Με απλά υλικά (χαρτόνια, πλαστελίνη, μπαλόνια, καλαμάκια κ.α.) οπτικοποίησαν έννοιες που είναι δύσκολο να δουν ή να καταλάβουν, καθώς αφορούν το εσωτερικό του ανθρώπινου οργανισμού. Η κατασκευή μοντέλων επιτρέπει στους μαθητές να κατανοήσουν το ανθρώπινο σώμα καλύτερα, να εκφράσουν τις απόψεις τους, να συνεργαστούν, να πειραματιστούν και να χειριστούν διάφορα υλικά. Επίσης, με την αξιοποίηση των μοντέλων και των αναπαραστάσεων στις Φυσικές Επιστήμες βελτιώνεται η διδακτική πράξη, επιτυγχάνονται καλύτερα μαθησιακά αποτελέσματα και οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να αναδομήσουν λανθασμένες προϋπάρχουσες γνώσεις.